PHYS2350 EXAM 3 NAME: a consultant to Ill. Before launching a communications sat
ID: 1997914 • Letter: P
Question
PHYS2350 EXAM 3 NAME: a consultant to Ill. Before launching a communications satellite, NASA has hired you as d 0.70 m. A is its moment of inertia. The satellite is fixed on a turntable of diameter is released and wrapped around the turntable connected to a mass m s 1.0x10 kg. The mass 1.5 m, you the turntable and satellite are set spinning. When the mass falls down a height h record the turntable rotation frequency f 1.0 Hz. A. Name the different types of energy in this experiment. How is the velocity of the mass related to the turntable rotation frequency? C. Determine the total moment of inertia. 1. satellite of the satellite and turntable using conservation of energy: Einitial Efinal Einitial turntable rope pulley Turntable base D. To determine the moment ofinertia of the center of mass of the satellite the experiment is with the satellite fixed at different places on the turntable. What theorem, law or would you use to determine the center-of-mass moment of inertia?Explanation / Answer
a) potential energy, translational and rotational kinetic energy.
b) rotational frequency f = [v/(d/2)]/2pi = v/(dpi) or v = dpif = 0.7*1*pi = 2.2
c) Einitial = mgh = 1000*9.8*1.5 = 14700 J
Efinal = 0.5mv^2 + 0.5iw^2 = 0.5*1000*2.2^2 +0.5*i*(1*2 pi)^2 =2420+19.74i
by energy consevation, 14700 = 2420+19.74i
i = [14700-2420]/19.74
= 622 kgm^2
d) conservation of energy.
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.