An airport shuttle driver is assigned to drive back and forth between a parking
ID: 1991405 • Letter: A
Question
An airport shuttle driver is assigned to drive back and forth between a parking lot (located at 0.0 km on a number line) and the airport main terminal (located at +4.0 km). The driver starts out at the terminal at noon, arrives at the lot at 12:15 P.M., returns to the terminal at 12:30 P.M., and arrives back at the lot at 12:45 P.M. What is the average velocity of the shuttle between (a) noon and 12:15, (b) noon and 12:30, and (c) noon and 12:45? Express all answers in meters per second.I'm really confused on this one, I keep trying it but my answer does not seem right at all, so please explain the different steps or show your work so I can try to understand it. Thanks.
Explanation / Answer
Average Velocity = Displacement / Time
a. Average Velocity = 4000m / 900s = 4.44m/s
b. Average Velocity = 0 since displacement is zero
c. Average Velocity = 4000m / 2700s = 1.481 m/s
Think displacement. It is not distance. Displacement is the length of the straight line that joins the starting point and the ending point.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.