An airplane with a speed of 72.7 m/s is climbing upward at an angle of 41.3 Solu
ID: 2233025 • Letter: A
Question
An airplane with a speed of 72.7 m/s is climbing upward at an angle of 41.3Explanation / Answer
a) y = -0.5*9.8*t^2 + v*sin41.3 * t ===> 634 = -0.5*9.8*t*t + 72.7*0.66* t ==> t = 17.28 s --------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- ===> x = v*cos41.3 * t = 72.7* 0.751264 * 17.28 = 944 m --------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- b) vy = 72.7*0.66 - 9.8*17.28 = -121.36 ===> angle = arctan(121.362/(72.7* 0.751264)) = 65.8 degrees
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.