3. A spy satallite witha mass of 350 kg makes a pass over sandy, UT (taking pict
ID: 1991267 • Letter: 3
Question
3. A spy satallite witha mass of 350 kg makes a pass over sandy, UT (taking pictures of you) o>nce a day as it travels about the earth with an orbital radius of 3.52 x 10 to the 7 m.(A.) what is the satellite's period of motion in seconds show all of examples work?(B.) how fast in m/s is the satellite traveling Please show work.
(C.) calculate the acceleration of the satallite.
(D.) what is the magnitude of the force that keeps this satellite in it's orbit? what is the source of this force.
(E.) knowing the mass of the satellite, calculate the mass of the earth. show all work on every problem.
Explanation / Answer
A) The time taken for one cycle is a day
a day = 24 x 60 x 60
= 86400 s
B) v = 2r/T
= 2 x x 3.52e7 / 86400
= 2.2117e8 / 86400
= 2559.8 m/s
C) a = v2 / r
= 2559.82 / 3.52e7
= 0.1862 m/s/s
D) F = ma
= 350 x 0.1862
= 65.1554 N
The force is effectively the gravitational force produced by the earth
E) F = Gm1m2/r2
65.1554 = 6.673e-11 x 350 x mearth / 3.52e7 2
= 1.885e-23 x mearth
mearth = 3.456e24 kg
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.