Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

3. A rocket sled accelerates to 50 m/s. When the rocket engine stops, the sled s

ID: 779016 • Letter: 3

Question

3. A rocket sled accelerates to 50 m/s. When the rocket engine stops, the sled skids along its rails. If the coefficient of friction is 0.5, how fast is the sled moving after 2.50s 4. A 0.105 kg hockey puck is traveling at 12 m/s when it is struck by a stick. As a result, the puck travels at 15 m/s in the opposite direction. If the contact between the stick and puck lasted 0.05 s what was the force? 5. A group of people are pushing a stalled car with a mass of 1100 kg. If they push with a net force of 350 Newtons for 10 seconds, what is car's final velocity?

Explanation / Answer

3) Solution-

The sled decelerate due to friction force
a = * g = 0.5 * -9.8 = 4.9 m/s^2
Using the following equation to determine the final velocity.
vf = vi + a * t, here we have vi = 50, a = -4.9

vf= 50+ (-4.9*2.5)

vf= 37.75 m/s

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote