\"A rubber stopper, which as a mass of m=14.5 grams, is tied to the end of a str
ID: 1990143 • Letter: #
Question
"A rubber stopper, which as a mass of m=14.5 grams, is tied to the end of a string which is threaded through a glass tube. You then spin the rubber stopper about your head in a horizontal circle. The stopper sags 18.0 degrees below the horizontal and the distance from the top of the tup to the stopper is L= 1.25m.What will the magnitude of the centripetal force acting on the stopper be? What is the speed of the stopper? What is the tension in the string? How long will it take for the stopper to move around the circular path 10 times?"Explanation / Answer
T cos18=mv^2/1.25cos18
T sin18=mg
solve for T
centripetal force-=Tcos18
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.