Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

\"A company is considering two types of machines for a manufacturing process. Ma

ID: 1149953 • Letter: #

Question

"A company is considering two types of machines for a manufacturing process. Machine A has an immediate cost of $61,000, and its salvage value at the end of 4 years of service life is $14,000. The operating costs of this machine are estimated to be $3900 per year. Extra income taxes are estimated at $1800 per year.
Machine B has an immediate cost of $45,000, and its salvage value at the end of 4 years' service is neglible. The annual operating costs for Machine B will be $17,000. There are no extra income taxes with Machine B.
Compare these two mutually exclusive alternatives by the present-worth method at i = 17.6%. Enter the ""net present cost"" as a positive number for the machine that you would select. You must select one of the two machines."

Explanation / Answer

PW of cost, Machine A ($) = 61,000 + (3,900 + 1,800) x P/A(17.6%, 4) - 14,000 x P/F(17.6%, 4)

= 61,000 + 5,700 x 2.7111** - 14,000 x 0.5228# = 61,000 + 15,453.27 - 7,319.2

= 69,134.07

PW of cost, Machine B ($) = 45,000 + 17,000 x P/A(17.6%, 4)

= 45,000 + 17,000 x 2.7111** = 45,000 + 46,088.7

= 91,088.7

Since Machine A has a lower PW of costs, Machine A is selected (with PW = $69,134.07).

**P/A(r%, N) = [1 - (1 + r)-N] / r

P/A(17.6%, 4) = [1 - (1.176)-4] / 0.176 = (1 - 0.5228) / 0.176 = 0.4772 / 0.176 = 2.7111

#P/F(r%, N) = (1 + r)-N

P/A(17.6%, 4) =(1.176)-4 = 0.5228

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote