A 950 kg car rolling on a horizontal surface has speed v = 55 km/h when it strik
ID: 1989610 • Letter: A
Question
A 950 kg car rolling on a horizontal surface has speed v = 55 km/h when it strikes a horizontal coiled spring and is brought to rest in a distance of 2.2 m. What is the spring stiffness constant of the spring?____N/m
A 5.2 kg bundle starts up a 30° incline with 123 J of kinetic energy. How far will it slide up the plane if the coefficient of friction is 0.30?
_____m
A skier traveling 12.0 m/s reaches the foot of a steady upward 18° incline and glides 15.2 m up along this slope before coming to rest. What was the average coefficient of friction?
______
Explanation / Answer
1. 0.5mv^2 = 0.5kx^2 k = 45814.04 N/m 2. 123 = 0.5 x 5.2 x v^2 speed = v = 6.88 m/s a = -(gsin(30) + 0.3 cos(30)) = -7.446 m/s^2 s = 6.88^2/(7.446 x 2) = 3.178 meter
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.