A 930 kg sports car collides into the rear end of a 2200 kg SUV stopped at a red
ID: 1904497 • Letter: A
Question
A 930 kg sports car collides into the rear end of a 2200 kg SUV stopped at a red light. The bumpers lock, the brakes are locked, and the two cars skid forward 3.0 m/s before stopping. The police officer, knowing that the coefficient of kinetic friction between tires and road is 0.80, calculates the speed of the sports car at impact. What was that speed?Explanation / Answer
sol: Frictional force = (930 + 2300) * (9.81) * 0.80 N Work done by the frictional force = Force x displacement = (930 + 2300) * (9.81) * 0.80 * 3.1 J If w = velocity of both the cars after the collision, kinetic energy of the two cars = work done by friction => (1/2) (930 + 2300) w^2 = (930 + 2300) * (9.81) * 0.80 * 3.1 => w^2 = 2 * (9.81) * 0.80 * 3.1 = 48.6576 m/s => w = 6.975 m/s Let v = speed of the sports car at impact. By the law of conservation of momentum, (930) v = (930 + 2300) * (6.975) => v = 24.227 m/s = 24.227 * 3.6 km/h = 87.2 km/h.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.