A spool of thin wire rotates without friction about its axis. A man pulls down o
ID: 1989395 • Letter: A
Question
A spool of thin wire rotates without friction about its axis. A man pulls down on a wire connected to an inner radius with force of 16.3 N. How long does it take to increase the angular velocity of the spool from 15.0 rad/s to 35.0 rad/s? Icm = 0.850 kgm2 Inner radius, r = 0.340 m Outer radius, R = 0.620 m.Consider the same spool as in the previous problem. Now, instead of pulling on the wire, the man attaches the wire to a mass of 0.880 kg. The man lets go of the mass, and the spool starts to turn. What is the speed of the mass after it has travelled downward a distance of 0.540 m? (Assume there is no energy lost to friction.) I try the answer 1.126m/s but the computer did not accept that answer
Explanation / Answer
a=t/Icm=6.52 35=15+6.52t t=3.067 s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.