A spherical weather balloon is filled with hydrogen until its radius is 4.00 m.
ID: 1441710 • Letter: A
Question
A spherical weather balloon is filled with hydrogen until its radius is 4.00 m. Its total mass including the instruments it carries is 19.0 kg.
(a) Find the buoyant force acting on the balloon, assuming the density of air is 1.29 kg/m3.
(b) What is the net force acting on the balloon and its instruments after the balloon is released from the ground?
(c) Why does the radius of the balloon tend to increase as it rises to higher altitude?
Because the external pressure (increase or decrease) with increasing altitude?
Explanation / Answer
a) buoynat force, B = weight of the displaced air
= rho*_air*V_ballon*g
= rho*(4/3)*pi*R^3*g
= 1.29*(4/3)*pi*4^3*9.8
= 3389.1 N
b) net force = B -weight of ballon
= 3389.1 - 19*9.8
= 3202.9 N
c) Because, the external pressure diecrease with increasing altitude
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.