A cyclotron in a magnetic field of 8.61 T is used to accelerate protons to 49.9
ID: 1987169 • Letter: A
Question
A cyclotron in a magnetic field of 8.61 T is used to accelerate protons to 49.9 % of the speed of light.a) What is the cyclotron frequency of these protons?
b) What is the radius of their trajectory in the cyclotron?
c) What is the cyclotron frequency of the same protons in the Earth's magnetic field? Assume that the Earth's magnetic field is about 0.481 G
d) What is the trajectory radius of the same protons in the Earth's magnetic field? Assume that the Earth's magnetic field is about 0.481 G.
Explanation / Answer
part 1-
frequency f is given by
f = Bq/2m
B = 8.61T
q = 1.6 x 10-19
m = 1.67 x 10-27
f=2.51 x 108 Hz
part 2
mv2/r = qvB
v = 0.499 x 3 x 108 m/s
r= mv/qB
=0.181m
part 3
f = Bq/2m
B = 0.481T
part 4
mv2/r = qvB
B = 0.481T
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.