Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A 2 times 10-3 m3 container in filled with 0.015 moles of an ideal gas at pressu

ID: 1986547 • Letter: A

Question

A 2 times 10-3 m3 container in filled with 0.015 moles of an ideal gas at pressure of 3 kPa. The total kinetic energy of the gas molecules is J. 3 times 10-5 60 4.5 times 10-2 9 The temperature of the gas is K. 48 72 185 277 insulated aluminum calorimeter vessel of mass 100g container in thermal equilibrium with 100 g of water. Steam at the system until is mass increases by 5 g. The specific aluminum is 0.900 J/g degree C, the specific heat of water is 4. Of fusion is 335 J/g and its heat of vaporization is

Explanation / Answer

K = 1.5PV

= 1.5*3x103*2x10-3

= 9 J

PV = nRT

T = PV/[nR]

T = 3x103*2x10-3/0.015*8.3

T = 48.19 K

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote