A 2 kg block sits at the edge of a counter that is 1.25 m tall. A 60 gram bullet
ID: 1490723 • Letter: A
Question
A 2 kg block sits at the edge of a counter that is 1.25 m tall. A 60 gram bullet strikes the block becoming embedded in it. The combination shoots off of the counter hitting the floor 1.5 m horizontally from where it started. What was the bullet’s speed just before the collision? A 2 kg block sits at the edge of a counter that is 1.25 m tall. A 60 gram bullet strikes the block becoming embedded in it. The combination shoots off of the counter hitting the floor 1.5 m horizontally from where it started. What was the bullet’s speed just before the collision? A 2 kg block sits at the edge of a counter that is 1.25 m tall. A 60 gram bullet strikes the block becoming embedded in it. The combination shoots off of the counter hitting the floor 1.5 m horizontally from where it started. What was the bullet’s speed just before the collision?Explanation / Answer
Initial velocity of the bullet block combiation in horizontal direction = Uh
Initial velocity in vertical direction = Uv =zero
Vertical displacement = h = 1.25 m
Time after which ball strikes the ground = t = sq rt (2h / g)
Time after which ball strikes the ground = t = sq rt (2*1.25 /9.8)
Time after which ball strikes the ground = t = 0.5 s
Horizontal distance = R = 1.5 m
Horizontal distance = R = Uh*t
Uh*t =R
Uh=R/t
Uh=1.5 /0.5 = 3 m/s
The bullet block combination was thrown with speed 3 m/s in horizontal direction
Now, momentum conservation
Let V be the velocity of the bullet just before collision
Let m be the mass of the bullet, m = 0.06 kg
and M be the mass of the block, M = 2 kg
mV = (m+M)*Uh
0.06V = 2.06*3
V = 103 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.