Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A 2 kg block slides along a frictionless table at a speed of 1 m/s and collides

ID: 1976670 • Letter: A

Question

A 2 kg block slides along a frictionless table at a speed of 1 m/s and collides elastically with a 0.2 kg block which is initially at rest. The surface of the table is 1 m above the floor.
(a) What is the speed of the 2 kg block after the collision?
m/s

(b) What is the speed of the 0.2 kg block (initially at rest) after the collision?
m/s

(c) Where how far from the base of the table does the 2 kg block land on the floor?
m

(d) Where how far from the base of the table does the 0.2 kg block land on the floor?
m

Explanation / Answer

Mass of the blocks m = 2 kg                             M = 0.2 kg Initial speeds u = 1 m/ s                    U = 0 Height of the table h = 1m Let the speed of the blocks after collision be v and V . For eleastic collsion coeffcieint of restitution e = 1                                         ( V - v ) / ( u - U ) = 1                                                           V - v = u - U                                                                     = 1                                                                  v = V - 1          -------( 1) From law of conservation of momentum, mu +MU = mv + MV                                               2 + 0 = 2v + 0.2 V                                                     2 = 2(V -1) + 0.2 V                                                        = 2V - 2 + 0.2 V                                                     4 = 2V + 0.2 V                                                     V = 1.8181 m/ s From eq( 1) , v = 0.8181 m/ s (a)The speed of the 2 kg block after the collision v = 0.8181 m/ s (b) The speed of the 0.2 kg block (initially at rest) after the collision V = 1.8181 m/ s
(c) Required distance of 2 kg block land on the floor R = v [ 2h / g ]                                                                                    = 0.8181 [2/9.8]                                                                                    = 0.3695m (d) Required distance of 0.2 kg block land on the floor R ' = V [2h / g]                                                                                          = 1.8181 [ 2/9.8]                                                                                          = 0.8213 m
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote