What are (a) the speed and (b) the period of a 150 kg satellite in an approximat
ID: 1985565 • Letter: W
Question
What are (a) the speed and (b) the period of a 150 kg satellite in an approximately circular orbit 650 km above the surface of Earth?Suppose the satellite losses mechanical energy at the average rate of 3.83×104 J per orbital revolution. Adopting the reasonable approximation that the trajectory is a "circle of slowly diminishing radius, " determine the satellite's (c) altitude in km, (d) speed, and (e) period at the end of its 1500th revolution.
(f) What is the magnitude of the average retarding force? (Use the value for the first orbit, enter as a positive number)
Explanation / Answer
v = GM/r
= (6.67 x 10-11x 150)/[(6400 + 650) x 103]
= 0.377 x 107 m/s
T = 2/
= 2r/v
= 2 x (6400 + 650) x 103/(0.377x 107)
= 117497.23 x 10-4
= 11.74
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.