Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

What am I doing wrong? Please Help A copper container of mass 0.3kg contains 0.4

ID: 1508573 • Letter: W

Question

What am I doing wrong?

Please Help

A copper container of mass 0.3kg contains 0.45kg of water. Container and water are initially @ Room temp 20degreeC. A/kg Block of metal is Heated to 100 degreeC and placed into water. The final Temp of the system is 40degreeC. Find the specific heat of the Block. Neglect Heat loss to the environment (treat copper container as a calorimeter.) I used c = mwater(water(DeltaT)water/mobjectDeltaT)object = (0.45)(4.186)(20)/(1)(60) = 0.6279 But by teach says the answer is c = 0.159 Kcal/kg DegreeC

Explanation / Answer

according to principle of caloriemetry


heat lost by block = heat gained by water + heat gained by copper

m*S_b*(dT) = m_cu*S_cu*dT + m_w*s_w*dT

(1*S_b*(100-40)) = (0.3*385*(40-20)) + (0.45*4186*(40-20))

s_b = 666.4 J/kg-K

S_b = 666.4/4.186 cal /kg C = 159 cal/kg -C

S_b =0.159 k cal /kg-C

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote