A 33 kg body is moving through space in the positive direction of an x axis with
ID: 1983756 • Letter: A
Question
A 33 kg body is moving through space in the positive direction of an x axis with a speed of 310 m/s when, due to an internal explosion, it breaks into three parts. One part, with a mass of 7.0 kg, moves away from the point of explosion with a speed of 170 m/s in the positive y direction. A second part, with a mass of 7.1 kg, moves in the negative x direction with a speed of 460 m/s. What are the (a)x-component and (b)y-component of the velocity of the third part? (c) How much energy is released in the explosion? Ignore effects due to the gravitational force.Explanation / Answer
m=33 kg, v=310i where i and j are unit vectors in direction x and y.
m1=7kg, v1=170j
m2=7.1kg, v2=-460i
m3=m-m1-m2=18.9kg, v3=xi+yj
From conservation of linear momentum in x direction,
mv=m1*0+m2v2+m3x
=>33*310=-7.1*460+18.9*x
=>x=714.07
From conservation of linear momentum in y direction,
m*0=m1v1+m2*0+m3y
=>0=7*170+18.9y
=>y=-62.96
a)x-component of velocity of 3rd part=714.07 m/s (i.e. in +ve x direction)
b)y-component of velocity of 3rd part=-62.96 m/s (i.e. in -ve y direction)
c)Energy released=initial kinetic energy-final kinetic energy
=0.5[mv^2-m1v1^2-m2v2^2-m3v3^2]
=0.5[33*310^2-7*170^2-7.1*460^2-18.9*(714.07^2+62.96^2)]
=-4122.66 kJ
So 4122.66 kJ of energy is released in the explosion
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.