Two concentric shells of uniform density having masses M1 and M2 are situated as
ID: 1983508 • Letter: T
Question
Two concentric shells of uniform density having masses M1 and M2 are situated as shown in the figure. M1 has a mass of 2000 kg and Ma has a mass of 600 kg. Find the force on a particle of mass 1.0 kg when the particle is located at r = A =1.5 m. Tries 0/10 Find the force on a particle of mass m when the particle is located at r = B = 0.75 m. Tries 0/10 Find the force on a particle of mass tn when the particle is located at r = C = 0.25 m. The distance r is measured from the center of the shells. Tries 0/10Explanation / Answer
part 1: outside both shells, need to count the mass of both shells,
F = GMm/r2 = (6.6738 * 10-11 m3/kg s2)(2600 kg)(1 kg)/(1.5 m)2 = 7.71 * 10-8 N
part 2: ignore outer shell, just calculate with inner shell:
F = GMm/r2 = (6.6738 * 10-11 m3/kg s2)(2000 kg)(1 kg)/(0.75 m)2 = 2.37 * 10-7 N
part 3: is easy, the force is zero
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.