Two concentric shells of uniform density having masses M_1 and M_2 are situated
ID: 1504228 • Letter: T
Question
Two concentric shells of uniform density having masses M_1 and M_2 are situated as shown in the figure. M_1 has a mass of 800 kg and M_2 has a mass of 800 kg. Find the force on a particle of mass l.0 kg when the particle is located at r = A =1.5 m. Tries 0/8 Find the force on a particle of mass m when the, particle is located at r = B = 0.75 m. Tries 0/8 Find the force on a particle of mass m when the particle is located at r = C = 0.25 m. The distance r is measured from the center of the shells. Tries 0/8Explanation / Answer
a) when particle is at r = A = 1.5 m
then F = G M m / r^2
M = M1 + M2
F = G(M1 + M2)m / r^2
F = (6.67 x 10^-11 x (800 + 800) x 1 ) / (1.5^2) = 4.74 x 10^-8 N ......Ans
b) when r = 0.75 m
M = M1
F = G(M1)m / r^2
F = (6.67 x 10^-11 x 800) x 1 ) / (0.75^2) = 9.48 x 10^-8 N ......Ans
c) for C ,
M = 0
F = 0
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.