Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Occasionally, huge icebergs are found floating on the ocean\'s currents. Suppose

ID: 1982159 • Letter: O

Question

Occasionally, huge icebergs are found floating on the ocean's currents. Suppose one such iceberg is 147 km long, 30.4 km wide, and 204 m thick. (a) How much heat in joules would be required to melt this iceberg (assumed to be at 0 °C) into liquid water at 0 °C? The density of ice is 917 kg/m3. (b) The annual energy consumption by the United States in 1994 was 9.3 x 1019 J. If this energy were delivered to the iceberg every year, how many years would it take before the ice melted?

Explanation / Answer

let volume of ice,v=147000*30400*204 m^3 now,weight,m=917*v 1.Q=mL L=latent heat of fusion of water=334kj/kg =>Q=147000*30400*204*917*334=2792138057856*10^8 J=27.921*10^19 J 2.years it would supply energy=Q/9.3*10^19 =27.921*10^19/9.3*10^19 =3 years Hope my answer helps you.thank you.

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Chat Now And Get Quote