Occasionally, huge icebergs are found floating on the ocean\'scurrents. Suppose
ID: 1727670 • Letter: O
Question
Occasionally, huge icebergs are found floating on the ocean'scurrents. Suppose one such iceberg is 122 km long, 35.1 km wide,and 207 m thick. (a) How much heat in joules wouldbe required to melt this iceberg (assumed to be at 0 °C) intoliquid water at 0 °C? The density of ice is 917kg/m3. (b) The annual energyconsumption by the United States in 1994 was 9.3 x 1019J. If this energy were delivered to the iceberg every year, howmany years would it take before the ice melted?
(a) Number Units Nounitssmm^3m/skgNJWKExplanation / Answer
Occasionally, huge icebergs are found floating on the ocean'scurrents. Suppose one such iceberg is 122 km long, 35.1 km wide,and 207 m thick. (a) How much heat in joules wouldbe required to melt this iceberg (assumed to be at 0 °C) intoliquid water at 0 °C? The density of ice is 917kg/m3
mass of ice=122000*35100*207*917=8128429218*105kg
L of ice=3.36*105J/kg
so heatrequired=mL=812.8*1012*3.36*105=2731.0*1017J
. (b) The annual energy consumption by theUnited States in 1994 was 9.3 x 1019 J. If this energywere delivered to the iceberg every year, how many years would ittake before the ice melted?
time in years=2731.0*1017J/9.3 x 1019J.=2.9365years
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.