Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A box of mass M=500 kg hangs by a rope from a beam with dimensions a=2.0 m and b

ID: 1982137 • Letter: A

Question

A box of mass M=500 kg hangs by a rope from a beam with dimensions a=2.0 m and b=3.0 m. The beam has mass m=85 kg. Find the tension T_c in the cable and the magnitude of the net force F exerted on the beam by the hinge. (Engineering firms usually need to calculate this to make sure that the beam is strong enough for a certain load).
Can u show me work? pretty complicated!

I have my own answers but not sure if correct. Do we have to take into account the values of a and b? Can you show me work?

For T I have 4900 N. For second part I have two answers. 2866.5 and like ~5900

Explanation / Answer

A box of mass M=500 kg hangs by a rope from a beam with dimensions a=2.0 m and b=3.0 m. The beam has mass m=85 kg. Find the tension T_c in the cable and the magnitude of the net force F exerted on the beam by the hinge. (Engineering firms usually need to calculate this to make sure that the beam is strong enough for a certain load).
Can u show me work? pretty complicated!
3 hours ago - 4 days left to answer. Report Abuse
Additional Details
A friend who helped me said:
Tension = Mg = 500 x 9.8
T = 4900 N

let the hinge forces are F1 and F2
F1 + F2 = (M + m)g
here F1 = F2
2F1 = 585 x 9.8
F1 = 2866.5 N = F2 "

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Chat Now And Get Quote