A box of a mass 2 kg is released from rest at the top of the ramp shown int the
ID: 2054781 • Letter: A
Question
A box of a mass 2 kg is released from rest at the top of the ramp shown int the figure. The numbered circles indicate relevant situations for the problem:
(1) when the box is at the top of the ramp,
(2) when the box is at the bottom of the ramp(we assume a smooth transition from the ramp to the horizontal floor),
(3) at a distance s from the end of the ramp.
The friction coefficient of the ramp is 0.1, the friction coefficient of the level surface is 0.05, and we use g=10 m/s^2.
A) Calculate the work done by the friction force as the box slides down the ramp. The work due to friction is
1) -23J
2) -20J
3) -12J
4) 20 J
5) 120J
Explanation / Answer
The first thing we need to find is d.
d^2 = 6^2 + 10^2
d= 11.66m
Friction acts the entire way down the ramp. and the force of friction is given by:
Ff = FN
So we need to find the normal force. In this case, the normal force is found by calculating the component of gravity that is perpendicular to the plane:
Fgy = Fgcos where is the angle of the incline.
cos = 10m/11.66m = 0.858
So Fgy = mgcos = (2kg)(10m/s^2)(0.858) = 17.15N
This is also the magnitude of the normal force.
Force of friction is then
Ff = FN = 0.1(17.15N) = 1.715N
Therefore the magnitude of the work done by friction is:
Wf = Ff*d = (1.715N)(11.66m) = 20J
However, since friction acts in the opposite direction as the displacement and since friction always reduces the amount of kinetic energy, this value should be negative.
Wf = -20J
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.