A flywheel is a solid disk that rotates about an axis that is perpendicular to t
ID: 1981242 • Letter: A
Question
A flywheel is a solid disk that rotates about an axis that is perpendicular to the disk at its center. Rotating flywheels provide a means for storing energy in the form of rotational kinetic energy and are being considered as a possible alternative to batteries in electric cars. The gasoline burned in a 340 mile trip in a typical midsize car produces about 1.80 109 J of energy. How fast would a 12 kg flywheel with a radius of 0.22 m have to rotate in order to store this much energy? Give your answer in rev/min.__________________rev/min.
Explanation / Answer
Look the energy produced s readable as 1.8 * 10^9 J
I'll take this as E and proceed.
Let the velocity of the fly wheel be
I = moment of inertia = 1/2 *m*r^2 = 0.5 *12 * 0.22 *0.22 = 0.2904 kg-m2
Hence energy stored = 1/2 *I * 2
E = 1/2 * 0.2904 * 2
1.8 *10^9 = 1/2 * 0.2904 * 2
Hence 2 = 2 * 1.8 *10^9 /0.2904 = 1.24 *10^10
Hence = 111340 rad/sec
1 Rev = 2 radian
Hence = 111340/2 = 35440.76 RPM
Hope this will do.
If the energy is different let me know before rating I'll correct it. :)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.