A flywheel in a motor is spinning at 500 rpm when a power failure suddenly occur
ID: 1454866 • Letter: A
Question
A flywheel in a motor is spinning at 500 rpm when a power failure suddenly occurs. The flywheel has mass 40.0 kg and diameter 75.0 cm. The power is off for 33.0 s, and during this time the flywheel slows down uniformly due to friction in its axle bearings. During the time the power is off, the flywheel makes 240 complete revolutions.
A) At what rate is the flywheel spinning when the power comes back on? (in rpm)
B) How long after the beginning of the power failure would it have taken the flywheel to stop if the power had not come back on, and how many revolutions would the wheel have made during this time?
Explanation / Answer
w0 = 500 rpm = 500*2*3.14/60 = 52.33 rad/sec
0=0
= 240 rev = 240*2*3.14 = 1507.2 rad
t = 33 s
=0+0*t+0.5**t^2
0.5*33^2+52.33*33-1507.2 = 0
= -0.403 rad/s^2
wf = w0+ t
wf = 52.33-0.403*33 = 39.03 rad/sec = 372.9 rpm
b) If the power had stayed off
0 = 52.33-0.403*t
t = 129.85 sec
= 52.33*129.85-0.5*0.403*129.85^2 = 3397.5 rad = 541 rev
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.