A.) Calculate, using Newton\'s law of gravity, the magnitude of the force of att
ID: 1979376 • Letter: A
Question
A.) Calculate, using Newton's law of gravity, the magnitude of the force of attraction between the Earth and a mass of 43.500 kg on the Earth's surface.The distance to the center of the Earth from the surface is 6370 km. The mass of the Earth is 5.98 x 1024 kg.
Gravitational constant G = 6.67 x 10-11 Nm2/kg2.
B.) Calculate, using Newton's law of gravity, the magnitude of the force of attraction between the Moon and a mass of 43.500 kg on the Earth's surface nearest the Moon.
The distance to the Moon from surface of the Earth is 376,000 km. The mass of moon is 7.36 x 1022 kg.
Gravitational constant G = 6.67 x 10-11 Nm2/kg2.
Explanation / Answer
A) F = GmM / R2
= 6.67 X 10-11 X 43.5 X 5.98 X 1024 / (6.37 X 106 )2
= 1735.07 X 1013 / 40.577 X 1012 = 427.60 N
B) F = GmM / R2
= 6.67 X 10-11 X 43.5 X 7.36 X 1022 / (3.76 X 1010 )2
= 2135.467 X 10 11 / 14.1376 X 1020 = 151.05 X 10-9 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.