<p>A cannonball is fired horizontally from the top of a cliff . The cannon is at
ID: 1978653 • Letter: #
Question
<p>A cannonball is fired horizontally from the top of a cliff . The cannon is at hight H=60.0m above ground level , and the ball is fired with initial horizontal speed V<span><sub>0</sub></span> , assume acceleration due to gravity to be g=9.80ms<span><sup>2</sup></span></p><p> </p>
<p>find D in term of V<span><sub>0</sub></span></p>
<p><span><br /></span></p>
Explanation / Answer
height = 1/2 gt^2
t = [2 h /g] = [2*60m/9.8,m/s/s]
= 3.5s
the horizontal velocity does not change during the flight since there are no horizontal forces, therefore
D = V*time
D = V*3.5
So D/2 = 3.5V/2
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.