A 43.0 kg child takes a ride on a Ferris wheel that rotates four times each minu
ID: 1978447 • Letter: A
Question
A 43.0 kg child takes a ride on a Ferris wheel that rotates four times each minute and has a diameter of 18.0 m.What is the centripetal acceleration of the child? -
What force (magnitude and direction) does the seat exert on the child at the lowest point of the ride? -
direction and degrees (from upward)-
What force does the seat exert on the child at the highest point of the ride? -
direction and degrees (from upward)-
What force does the seat exert on the child when the child is halfway between the top and bottom? -
direction and degrees (from upward)-
Explanation / Answer
? = 4 rpm = 8p rad / min = 0.42 rad/s r = 18/2 = 9 m ac = ?2 r = 0.422 X 9 = 1.58 m/s2 N = mg + mac = 43 X ( 9.81 + 1.58) = 489.73 N downwards( 180 degrees from upward) N = m(g - ac ) = 43 X (9.81 - 1.58) = 353.89 N downwrads ( 180 degrees from upward ) N = v(mg2 + mac2 ) = 421.88 N ? = tam-1 ( ac /g) = 9.15 degrees
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.