A 410 g mass vibrates according to the equation x= 0.392 sin (5.83 t) where x is
ID: 1756126 • Letter: A
Question
A 410 g mass vibrates according to the equation x= 0.392 sin (5.83 t) where x is in meters and t is insecondsDetermine the total energy. i found the frequency 0.928 Hz 2*pi*f = sqrt(k/m)
E = 1/2(k)(A^2) i plug everything in but i cannot for the life of me get theright answer A 410 g mass vibrates according to the equation x= 0.392 sin (5.83 t) where x is in meters and t is inseconds
Determine the total energy. i found the frequency 0.928 Hz 2*pi*f = sqrt(k/m)
E = 1/2(k)(A^2) i plug everything in but i cannot for the life of me get theright answer
Explanation / Answer
Simple harmonic motion x = A*sin((k/m)0.5*t) (k/m)0.5 = 5.83 k = ((5.83 s-1)2)*0.410 kg = 13.935 kg/s2 E = 0.5*k*(A2) , where A = 0.392 meters E = 0.5*(13.935)*(0.392)2= 1.07 kg*m^2/s^2 = 1.07Joules
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.