A 400.0- m -wide river flows from west to east at 30.0 m / m i n . Your boat mov
ID: 2125669 • Letter: A
Question
A 400.0-m-wide river flows from west to east at 30.0 m/min. Your boat moves at 90.0m/min relative to the water no matter which direction you point it. To cross this river, you start from a dock at point A on the south bank. There is a boat landing directly opposite at point B on the north bank, and also one at point C , 75.0 m downstream from B.
To reach point C at what bearing must you aim your boat?
Explanation / Answer
Let u keep it at an angle A with the line AB less than 90 and in clockwise direction
So,
VCosA * t = 400
(30 - VSinA)*t = 75
V = speed of boat w.r.t. earth = speed of boat w.r.t. water + speed of water = 90 + 30 = 120
=> (30 - 120SinA) = 22.5CosA
=> A = 3.61 degree
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.