air puck of mass m1 = 0.17 kg is tied to a string and allowed to revolve in a ci
ID: 1977343 • Letter: A
Question
air puck of mass m1 = 0.17 kg is tied to a string and allowed to revolve in a circle of radius R = 1.0 m on a frictionless horizontal table. The other end of the string passes through a hole in the center of the table, and a mass of m2 = 0.9 kg is tied to it (see the figure below). The suspended mass remains in equilibrium while the puck on the tabletop revolves.(a) What is the tension in the string?
___ N
(b) What is the horizontal force acting on the puck?
____ N
(c) What is the speed of the puck?
_____ m/s
Explanation / Answer
Mass of the air puck m1 = 0.15 kg
Radius of the circle r = 1.0 m
Suspended mass m2 = 1.2 kg
(a) Tension in the string
T = m2 g = (1.2 kg) (9.8 m/s2)
= 11.76 N
(b) From Newton's laws the horizontal force acting on the puck is centripetal force which is equal to tension in the string
so F = 11.76 N
(c) From centeripetal force
F = m1v2/r
11.76 N = (0.15 kg)v2/(1.0 m)
Therefore the speed
v =( 11.76 /0.15)
= 8.85 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.