air-track glider A is moving at 1.0 m/s in the +x direction along a frictionless
ID: 1285606 • Letter: A
Question
air-track glider A is moving at 1.0 m/s in the +x direction along a frictionless horizontal air track. An identical glider, glider B, is parked on the track ahead of glider A. The mass of each glider is 1.0 kg, and the system consists of the two gliders. (a) what is the velocity of the center of mass, and what is the velocity of the center of mass? (b) what is the kinetic energy relative to the center of mass. (c) what is the total kinetic energy relative to the center of mass? (d) the gliders collide and stick together. What then is the total kinetic energy relative to the center of mass.
I'm looking for the steps on how to complete this. The answers from the back of the book are (a) vcm=0.50 m/s, va=+0.50 m/s, and vb=-.50 m/s, (b) Ka rel=K b rel= 0.125 J (K a relative, etc.) (c) Krel=0.25 J, (d) Krel=0
Please show work as clearly as possible. Pictures are a plus. I can't read lines of x^2/2m=10dkh blah blahblah
Explanation / Answer
work energy formula can be used
velocity of center of mass=v1v2/v1+v2=1/2
sinc ethe velocity of two objects are similar
so velocity of center of mass would be half
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.