A solid wheel of mass 2.0 kg and radius 18 cm is free to rotate without friction
ID: 1974146 • Letter: A
Question
A solid wheel of mass 2.0 kg and radius 18 cm is free to rotate without friction about a horizontal axis through its center. It begins at rest. A bullet of mass 5.0 g and velocity 330 m/s enters the wheel at its rim and passes through it on a line 15 cm from the center and parallel to the line representing its diameter. (I.e., the path is in the plane of the wheel.) The bullet emerges with a nal speed of 220 m/s. What are the angular velocity, angular momemtum, and kinetic energy of the wheel afterwards? Is the energy of motion conserved?
Explanation / Answer
Momentum conservation
5*10-3 * 15*10-2 *330 = (1/2)2*182*10-4 + 5*10-3 * 15*10-2 *220
182*10-4 = 0.0825
= 2.5 rad/s
Angular momentum = (1/2)2*182*10-4* 2.5
= 0.081
kE of wheel =(1/2) I2
=(1/2)(1/2)2*182*10-4 *2.52
= 0.10125
Initial KE =(1/2)mv2 = (1/2)5*10-3 * 3302 = 272.25
final KE = 0.10125 + (1/2)5*10-3 * 2202 = 121.10125
Not conserved energy
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.