Suppose a distant world with surface gravity of 6.96 m/s2 has an atmospheric pre
ID: 1973690 • Letter: S
Question
Suppose a distant world with surface gravity of 6.96 m/s2 has an atmospheric pressure of 7.32 x10^4 Pa at the surface.(a) What force is exerted by the atmosphere on a disk-shaped region 2.00 m in radius at the surface of a methane ocean? ---- I got this answer: 919858.3N
b. What is the weight of a 10.0-m deep cylindrical column of methane with radius 2.00 m? Note: The density of liquid methane is 415 kg/m3.
(c) Calculate the pressure at a depth of 10.0 m in the methane ocean.
Can someone please explain to me how to do this? and show steps. Thank you!!
Explanation / Answer
b)weight=area*density*6.96=2^2*10*415*6.96=362967.05 J
c)pressure=p_atm+gh
= 7.32 x10^4 Pa+415*6.96*10=102084 pa
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.