Suppose a distant world with surface gravity of 4.24 m/s2 has an atmospheric pre
ID: 1465576 • Letter: S
Question
Suppose a distant world with surface gravity of 4.24 m/s2 has an atmospheric pressure of 9.00 104 Pa at the surface. (a) What force is exerted by the atmosphere on a disk-shaped region 2.00 m in radius at the surface of a methane ocean? Incorrect: Your answer is incorrect. Your response is off by a multiple of ten. N (b) What is the weight of a 10.0-m deep cylindrical column of methane with radius 2.00 m? Note: The density of liquid methane is 415 kg/m3. N (c) Calculate the pressure at a depth of 10.0 m in the methane ocean. Pa help!
Explanation / Answer
a) F = Po*A
= 9*10^4*pi*2^2
= 1.13*10^6 N
b) weight = m*g
= volume*density*g
= pi*2^2*10*415*4.24
= 221118 N
c) Pressure at depth, P = Po + rho*g*h
= 9*10^4 + 415*4.24*10
= 1.076*10^5 pa
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.