Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A ladder with a length of 13.9 m and weight of 540.0 N rests against a frictionl

ID: 1973305 • Letter: A

Question


A ladder with a length of 13.9 m and weight of 540.0 N rests against a frictionless wall, making an angle of 68.0? with the horizontal.
A) Find the horizontal force exerted on the base of the ladder by Earth when a ?re?ghter weighing 800.0 N is 2.96 m from the bottom of the ladder.
B) Find the vertical force exerted on the base of the ladder by Earth.
C)
If the ladder is just on the verge of slipping when the ?re?ghter is 7.55 m up, what is the coe?cient of static friction between the ladder and the ground?

Explanation / Answer

A)
equating torques about the lower end of the ladder, we get
N*13.9*sin68 = 540*(13.9/2)*cos68 + 800*2.96*cos68
so, N = 177.9N  <----answer

B)vertical force = 800+540 = 1340N

C)coefficient of friction, = 0.13

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote