This is part II of a three part problem (karma points for EACH of the three part
ID: 1971650 • Letter: T
Question
This is part II of a three part problem (karma points for EACH of the three parts) Please see parts I and III also. Also, please don't just show the answer. Please also show very clearly how you found the answer.
A 350 kg coaster cart rests atop a 30m hill. When the cart is released it passes through a circular loop that has a 12m radius. Then, at constant velocity, the cart navigates a 10 m turn. (Assume no friction or air resistance.)
AFTER the car passes through (not during) the circular loop what will its velocity be?
Explanation / Answer
for the cart to avoid falling mg=mv2/r v2=rg=10*10 v=10m/sec needed now velocity of cart is given from .5mv2=mg*h,h=30 v=24.5m/sec so cart will not fall
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.