On average, a mass of a book is about 0.5 kg and a year’s worth of “Tennis” maga
ID: 1970298 • Letter: O
Question
On average, a mass of a book is about 0.5 kg and a year’s worth of “Tennis” magazines is 5 kg. You carry a dozen books from the ground level to the second floor stacks, 20 m above. You leave the books there and take two older bundles of “Tennis” down to the basement 10 m below the ground level. In the basement you picked up another 12 books and brought this final load to a 1 m tall desk desk on the ground floor. Neglect work of friction! What was the total work done by the gravity on the complete trip while you were carrying them around?Explanation / Answer
dozen books = 12 total mass = 6kg first trip wrkdone by gravity = -6*g *20( since displacement is done oppsite to gravity, it is negative) second trip two bundles of tennis book = 5* 2 kg total displacement = 20 upto grond + 10 till basement work done by gravity = + 10*(20+10) *g (since displacement is done oppsite to gravity, it is +ve) third trip mass of books = 12*0.5 = 6kg total displacement = 10 upto ground floor + 1 m tall desk = 11 work done by gravity = -6*11*g ( since displacement is done oppsite to gravity, it is negative) total work by gravity = g*( -120+300-66) = 114*g =1117.2 Joules
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.