A man pushing a crate of mass m = 92.0 kg at a speed of v = 0.875 m/s encounters
ID: 1969447 • Letter: A
Question
A man pushing a crate of mass m = 92.0 kg at a speed of v = 0.875 m/s encounters a rough horizontal surface of length = 0.65 m as in the figure below. If the coefficient of kinetic friction between the crate and rough surface is 0.360 and he exerts a constant horizontal force of 280 N on the crate, find the following.(a) Find the magnitude and direction of the net force on the crate while it is on the rough surface.
(b) Find the net work done on the crate while it is on the rough surface.
3 J
(c) Find the speed of the crate when it reaches the end of the rough surface.
4 m/s
Explanation / Answer
a ) net force = 280 - N
= 280 - 0.36 *92 *9.8 = - 44.576 N,
magnitude = 44.576 N,
direction : opposte to the direction of applied force
b ) net work done = net force * displacement
now we have to find displacement
deceleration = net force/mass = 44.576/92 = 0.48452 m/sec2
V^2 = u^2 +2as
0 = (0.875)^2 - 2 * 0.48452 * s
s = 0.7900 m
since this is greater than 0.65 so the block will not stop on rough surface
so displacement = 0.65 m
work done = 44.576 * 0.65 = 28.97 J
c ) speed, v^2 = u^2 - 2as
v^2 = (0.875)^2 - 2 * 0.48452 *0.65
= 0.135749
v = 0.3684 m/sec
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.