Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A man pushing a crate of mass m = 92.0 kg at a speed of v = 0.870 m/s encounters

ID: 1904853 • Letter: A

Question

A man pushing a crate of mass m = 92.0 kg at a speed of v = 0.870 m/s encounters a rough horizontal surface of length script l = 0.65 m as in the figure below. If the coefficient of kinetic friction between the crate and rough surface is 0.360 and he exerts a constant horizontal force of 290 N on the crate, find the following. (a) Find the magnitude and direction of the net force on the crate while it is on the rough surface. magnitude N direction (b) Find the net work done on the crate while it is on the rough surface. J (c) Find the speed of the crate when it reaches the end of the rough surface.

Explanation / Answer

umg = .36 *92*9.8 = 324.57 so less that 290 so the box will not move 0

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote