Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A small lightbulb is 1.08 m from a screen. Part C: A small lightbulb is 1.08 m f

ID: 1966898 • Letter: A

Question

A small lightbulb is 1.08 m from a screen.

Part C:

        A small lightbulb is 1.08 m from a screen. Part A: If you have a convex lens with 20 cm focal length, where are the two lens locations that will project an image of the lightbulb onto the screen? Express your answers using two significant figures separated by a comma. Part B: What^?s the magnification in the first case (smaller distance from the lightbulb)? Express your answer using two significant figures. Part C: What^?s the magnification in the second case (larger distance from the lightbulb)? Express your answer using two significant figures.

Explanation / Answer

v+ u =108 1/v + 1/u = 1/f f = vu/v+u vu = 2160 v-u = [(v+u)^2-4vu]^0.5 =55 ,-55 v = 81.5 cm,26.5 cm u =26.5 cm, 81.5 cm lens should be placed 81.5 cm away from screen. b) m = v/u = 3.08 c)m =v/u =0.33

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote