A small glider is placed against a compressed spring at the bottom of an air tra
ID: 1430662 • Letter: A
Question
A small glider is placed against a compressed spring at the bottom of an air track that slopes upward at an angle of 46.0 above the horizontal. The glider has mass 9.00×102 kg . The spring has 670 N/m and negligible mass. When the spring is released, the glider travels a maximum distance of 1.80 m along the air track before sliding back down. Before reaching this maximum distance, the glider loses contact with the spring. the distance of the spring wasoriginally compressed is x = 5.84×102 What is the kinetic energy of the glider at this 0.8m?
Explanation / Answer
Es = ½kx² =0.5x670x (5.84×102)^2 =1.142534 J
At .0584 m from start, KEg = Es
At 0.8 m from start, the glider has risen (.8 - .0584)*sin46° = .38 m
The energy lost from the rise is EL = m*g*h = .09*9.8*.38 = .33516 J
KE(.8) = KEg - EL = 0.80738 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.