Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A small firm intends to increase the capacity of a bottleneck operation by addin

ID: 434155 • Letter: A

Question

A small firm intends to increase the capacity of a bottleneck operation by adding a new machine. Two alternatives, A and B, have been identified, and the associated costs and revenues have been estimated. Annual fixed costs would be $44,000 for A and $20,000 for B; variable costs per unit would be $10 for A and $11 for B; and revenue per unit would be $19. a. Determine each alternative’s break-even point in units. (Round your answer to the nearest whole amount.) QBEP,A units QBEP,B units b. At what volume of output would the two alternatives yield the same profit? (Round your answer to the nearest whole amount.) Profit units c. If expected annual demand is 18,000 units, which alternative would yield the higher profit? Higher profit

Explanation / Answer

                            

Machine: A

Machine: B

Annual Fixed Cost (FC) = $44,000

Annual Fixed Cost (FC)=$20,000

Variable Costs Per Unit (VC)=$10

Variable Costs Per Unit (VC)=$11

Revenue Per Unit (R)=$19

Revenue Per Unit (R)=$19

a.

QBEP =      FC    

               R – VC

Machine: A                                  Machine: B

QBEP =      FC                         QBEP =      FC    

               R – VC                                         R – VC

QBEP =      44,000                QBEP =   20,000    

               19-10                                    19 – 11

QBEP =    44,000                            QBEP =     20,000   

                   9                                                        8

QBEP =     4889 units           QBEP = 2,500 units

b.

Profit                     = Q (R -VC) - FC

Profit A                 = Profit B

Q (R - VC) - FC       = Q (R - VC) - FC

Q (19-10) - 44,000 = Q (19-11) - 20,000

Q (9) - 44,000        = Q (8) - 20,000

                      Q      =24,000 units.

C.

Given:

Expected annual demand is 18,000 units

Profit A

Profit A   = Q (R - VC) - FC

Profit A = 18, 000 (19 -10) - 44,000

Profit A = 18,000 (9) - 44,000

Profit A = $1, 18,000

Profit B

Profit B = Q (R - VC) - FC

Profit B = 18,000 (19 - 11) - 20,000

Profit B = 18,000 (8) - 20,000

Profit B = $1, 24,000

“B” will yield the higher profit.

Machine: A

Machine: B

Annual Fixed Cost (FC) = $44,000

Annual Fixed Cost (FC)=$20,000

Variable Costs Per Unit (VC)=$10

Variable Costs Per Unit (VC)=$11

Revenue Per Unit (R)=$19

Revenue Per Unit (R)=$19

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote