A pinata of mass M=6.73 kg is attached to a rope of negligible mass that is stru
ID: 1965777 • Letter: A
Question
A pinata of mass M=6.73 kg is attached to a rope of negligible mass that is strung between the tops of two vertical poles. The horizontal distance between the poles is D= 2.98 m and the top of the right pole is a vertical distance h=0.541 m higher than the top of the left pole. The pinata is attached to the rope at a horizontal position halfway between the two poles and at a vertical distance s=1.797 m below the top of the left pole. Find the tension in each part of the rope due to the weight of the pinata.T1= (N)
T2= (N)
Explanation / Answer
the equilibrium eqn of rope will be given by
T1 cos + mg = T2 cos(90 - )
and
T1 sin = T2 sin (90- )
and tan = 0.784564
= 38.12 degrees
we get T1 = 127.9 N
T2 = 163 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.