A pinata of mass M = 5.59 kg is attached to a rope of negligible mass that is st
ID: 1965666 • Letter: A
Question
A pinata of mass M = 5.59 kg is attached to a rope of negligible mass that is strung between the tops of two vertical poles. The horizontal distance between the poles is D = 2.34 m and the top of the right pole is a vertical distance h = 0.576 m higher than the top of the left pole. The pinata is attached to the rope at a horizontal position halfway between the two poles and at a vertical distance s = 1.421 m below the top of the left pole. Find the tension in each part of the rope due to the weight of the pinata. T1 = N T2 = NExplanation / Answer
Please rate "Helpful" or "Lifesaver" :) T1 = 21.94418986 T2 = 46.24886881 I plugged in your numbers into the explanation found at http://answers.yahoo.com/question/index?qid=20110617180530AAIZuUb
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.