Suppose Stupendous Man wants to lift the earth using a very strong 2x4. The eart
ID: 1965392 • Letter: S
Question
Suppose Stupendous Man wants to lift the earth using a very strong 2x4. The earth weighs about 5.974 x 10^24 kg and is 3 meters from the solid fulcrum(rotation point). If stupendous man has a mass of 80 kg ( full gear), how long would his 2x4 have to be in order to lift the earth? Please give your answer in light years(ly). (1 ly= 9.4605 x 10^17). You should get a big number, and just for a reference the moon is about 0.00000004 ly away, the sun about 0.000016 ly away, and the nearest star about 4.0 ly away, and the nearest galaxy about 2,511,432 ly away ( Assume gravity is constant over the entire system and the fulcrum is set).Explanation / Answer
Suppose the distance is l , then
M * l = Me * 3
=> l = 5.974 x 3 X 10^24 / 80
=> l = 2.2402 X 10 ^ 23 m
=> l = 2.2402 X 10 ^ 23/ 9.4605 x 10^17 = 2.369 X 10 ^ 5 ly
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.