Suppose R = 100_Ohm and C = 50_muF in a (charging) RC-series circuit with a 9_V
ID: 1442565 • Letter: S
Question
Suppose R = 100_Ohm and C = 50_muF in a (charging) RC-series circuit with a 9_V power source. What is the maximum charge on the capacitor? What is the charge on the capacitor after 0.0012.s?. What is the charge after 2.5 time constants? 23. max charge a. 0.0007879_C b. 0.000421_C C. 0.00045_C d. 0.0008195_C e. 0.0005342_C f. 0.0005118_C 24. charge after 0.0012_S a. 0.00009602_C b. 0.0001748_C c. 0.0001156_C d. 0.00009371_C e. 0.00001421_C f. 0.00001541_C 25. charge after 1.5 time constants a. 0.0003456_C b. 0.0003496_C c. 0.0004138_C d. 0.0003445_C e. 0 0005226_C f. 0.0004785_CExplanation / Answer
23 )
Qmax = CV
Qmax = 50 * 10^-6 x 9 = 0.00045 ( c option )
24 )
time constant = RC = 5 x 10^-3
Q = Qo(1-e^-t/RC)
Qo = Q max
Q = 0.00009602 C ( a option )
25 )
t = 1.5RC
Q = Qmax(1-e^-t/RC)
Q = 0.0003496 C ( b option )
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.