Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A racquet ball with mass m = 0.227 kg is moving toward the wall at v = 11.2 m/s

ID: 1964671 • Letter: A

Question

A racquet ball with mass m = 0.227 kg is moving toward the wall at v = 11.2 m/s and at an angle of ? = 30° with respect to the horizontal. The ball makes a perfectly elastic collision with the solid, frictionless wall and rebounds at the same angle with respect to the horizontal. The ball is in contact with the wall for t = 0.062 s.
1)What is the magnitude of the initial momentum of the racquet ball?
kg-m/s

2)What is the magnitude of the change in momentum of the racquet ball?

3)What is the magnitude of the average force the wall exerts on the racquet ball?

4)ballhitswall2

Now the racquet ball is moving straight toward the wall at a velocity of vi = 11.2 m/s. The ball makes an inelastic collision with the solid wall and leaves the wall in the opposite direction at vf = -7.8 m/s. The ball exerts the same average force on the ball as before.

What is the magnitude of the change in momentum of the racquet ball?

5)What is the time the ball is in contact with the wall?

6)What is the change in kinetic energy of the racquet ball?

Explanation / Answer

1. intial momentum = mv = 0.227x11.2 = 2.54 kgm/s

2.change in momentum = 2mvcos30 = 4.4 kgm/s

3.average force = change in momentum/time = 4.4 / 0.062 = 70.96 N

5.change in momentum = mvi - (-mvf) = mvi+mvf = 4.313kgm/s
same average force = 70.96 N
time = change in momentum /average force = 4.313 / 70.96 = 0.0608 s

6.change in kinetic energy = final kinetic energy - initial kinetic energy = mvf^2 /2 -mvi2 /2

= 7.33 J

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote