A racquet ball with mass m = 0.229 kg is moving toward the wall at v = 16.8 m/s
ID: 1284142 • Letter: A
Question
A racquet ball with mass m = 0.229 kg is moving toward the wall at v = 16.8 m/s and at an angle of ? = 32
A racquet ball with mass m = 0.229 kg is moving toward the wall at v = 16.8 m/s and at an angle of ? = 32degree with respect to the horizontal. The ball makes a perfectly elastic collision with the solid, frictionless wall and rebounds at the same angle with respect to the horizontal. The ball is in contact with the wall for t = 0.064 s. 1) What is the magnitude of the initial momentum of the racquet ball? kg-m/s 2) What is the magnitude of the change in momentum of the racquet ball? kg-m/s 3) What is the magnitude of the average force the wall exerts on the racquet ball? N 4) Now the racquet ball is moving straight toward the wall at a velocity of vi = 16.8 m/s. The ball makes an inelastic collision with the solid wall and leaves the wall in the opposite direction at vf = -10.4 m/s. The ball exerts the same average force on the ball as before. What is the magnitude of the change in momentum of the racquet ball? kg-m/s 5) What is the time the ball is in contact with the wall? s 6) What is the change in kinetic energy of the racquet ball? JExplanation / Answer
1) initial momentum=mvi
2) change in momentun=mvf-mvi
3) F=change in momentum/time
4) change in momentum=mvf-mvi
5) t=chnage in momentum/Force
6) change in KE= m(vf2-vi2)/2
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.